Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chile

Chile leží na jihozápadě Jižní Ameriky mezi Andami a Tichým oceánem. Je to velmi přitažlivá země, na jejímž území jsou soustředěny snad všechny přírodní krásy světa. Vyplývá to z neobvyklé polohy této země.

Chile sousedí s Peru, Bolívií a Argentinou. Pod území Chile patří Velikonoční ostrov v Polynésii, souostroví Juan Fernandez (kam patří i Ostrov Robinsona Crusoe) a chilské antarktické území.

Patříte mezi milovníky přírody, mezi nadšence, kteří rádi putují krajinou s batohem na zádech, vydáváte se rádi na delší túry a několikadenní „treky“ přírodou? Málokterá země se může pochlubit tolika přírodními krásami jako právě Chile. Chile je geograficky extrémně rozmanitou zemí a právě to je jejím největším turistickým magnetem.

Chile má na délku přes 4 000 km a jeho šířka většinou nepřesahuje 200 km. Na jedné straně je ohraničeno oceánem a na druhé šestitisícovými vrcholy Kordiler a rozkládá se tudíž od subtropů až po polární oblast. Dlouhé pásmo And tvoří velké množství vyhaslých i činných sopek, které dosahují 6tisícových výšek na sever od Santiaga de Chile, k jihu se postupně snižují. Patagonské Andy na jihu Chile oplývají žulovými obelisky horských štítů, ledovci a jezery.

Extrémní jih Chile s jedněmi z nejatraktivnějších chilských národních parků „Torres del Paine“ (na Tierra del Fuego - Ohňová země) a „Laguna San Rafaela“ není po chilských silnicích přístupný, ale můžete použít buď lodi, nebo pozemní dopravy z argentinské strany. Cesta za jejich ledovci, strmými skalními věžemi, průzračnými horskými jezery, kaňony, vodopády a tučňáky však určitě nadchne každého alespoň mírného milovníka přírody.

Prvním Evropanem, který objevil Ohňovou zemi, Chile a průliv oddělující Ohňovou zemi od zbytku kontinentu, byl v roce 1520 portugalský mořeplavec Fernao de Magalhaes. Před cestou je dobré naučit se alespoň pár základních slov ve španělštině. Zdaleka tady není běžné, že byste se v ubytovnách, restauracích či na autobusových nádražích domluvili anglicky, protože Chilané anglicky moc neumí.

Za žijícími původními obyvateli se můžete vypravit například k oblasti Los Lagos v okolí měst Valdívia a Osorno, kde potkáte příslušníky národa Mapuče. Mapuče v době kolonizace Jižní Ameriky Španěly si dlouho bránili svá území. Dnes je Mapuče stále několik set tisíc a celkem hlasitě se hlásí o svá práva původních obyvatel.

Z řady němých svědků dávné přítomnosti předkolumbovských kultur jsou nejdostupnější například geoglyfy (rozlehlé obrazce - čtverce, kruhy, lamy, pastevci - „namalované“ v pusté poušti) na Cerros Pintados (Pomalované vrchy) a petroglyfy (obrazce - lidské postavy, hlavy, geometrické tvary - vytesané do kamenů) ve Valle del Encanto (Čarovné údolí).

Výjimečným místem celosvětového významu je záhadný Velikonoční ostrov. Rapa Nui (jak zní jeho jméno v místním jazyce), osamocený ostrov v Tichém oceánu je vzdálený celých 3 700 km od jihoamerického kontinentu. Patří sice kulturně jednoznačně k Polynésii, dnes je ale formálně součástí Chile, odkud se na něj taky nejjednodušeji dostanete.

Zajímavá místa
- mystický Velikonoční ostrov, jedno z nejtajemnějších míst na světě (tajemné moai)
- kosmopolitní Santiago de Chile
- klidný, provinční Chillán
- kopcovité Valparaíso s unikátními výtaho-lanovkami
- Monumento Arqueológico Valle del Encanto plné vysokých kaktusů a petroglyfy pokrytých skal
- San Pedro de Atacama, oáza uprostřed pouště Atacama
- Valle de la Luna - měsíční krajina pouště Atacama
- přístav Iquique
- opuštěné těžební městečko Humberstone
- vrchy s ohromnými geoglyfy Cerros Pintados

Autor: Alexandra Rohanová

Článek byl zobrazen 2 857 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko