Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chile - základní informace

Oficiální název: Chilská republika
Hlavní město: Santiago de Chile
Počet obyvatel: 15,8 mil.
Rozloha: 756 945 km2
Měna: chilské peso (CLR) = 100 centávů
Úřední jazyk: španělština

Obyvatelstvo
Asi 90% obyvatel jsou mesticové – potomci evropských přistěhovalců a indiánů. Kromě nich zde žijí asi 3% indiánů a různých indiánských skupin, například Mapuche či Aymara. Většina obyvatelstva vyznává římskokatolickou víru, jsou zde také protestanti. V zemi je oproti ostatním zemím Jižní Ameriky poměrně nízká míra negramotnosti, pouhých 5%. Úředním jazykem je španělština, ale používají se chilské výrazy. V různých regionech země se vyskytují odlišná nářečí. Například u hranic s Peru se mluví aymarsky, v zemi však také hojně uslyšíte angličtinu, francouzštinu a na Velikonočních ostrovech jazyk rapa-nui.

Ekonomika
Těžba nerostných surovin je důležitou složkou chilského hospodářství. Nejdůležitějším exportním produktem je měď. Dále se zde těží ropa a zemní plyn. Na severu země najdeme velké zásoby ledku. Mezi nejdůležitější průmyslová odvětví patří chemický a strojírenský průmysl, zpracování nerostných a zemědělských surovin. Vyváží se průmyslové zboží a potraviny. Lidé se zde věnují zemědělství, pěstují hlavně pšenici, kukuřici, oves, rýži, brambory, cukrovou třtinu, zeleninu, olejniny, tabák, len a konopí. Chovají také skot, koně a ovce. Je zde velký rozvoj vinařství, sadařství a rybolovu.

Dějiny a kultura
V severním a středním Chile byly v jeskyních nalezeny doklady o tom, že je toto území osídleno již doby 12 000 let př.n.l. V roce 1480 zabrali toto území Inkové a připojili ho ke své mocné říši. Od roku 1539 zemi začali kolonizovat Španělé, kteří sem přišli z Peru. Nezávislost země byla poprvé vyhlášena v roce 1810, zatím však jen pro jih země. Ostatní části Chile se k nezávislosti připojily až v roce 1818. Dvacáté století přineslo spoustu nepokojů mezi odbory a menšinovými vlastníky, v 60. letech reformy a zvolení marxistické vlády Salvadora Allenda. Od té doby došlo v zemi k mnoha změnám, včetně pozemkové reformy. Tyto změny však trvaly jen tři roky, do té doby než je svým vojenským pučem ukončil generál Pinochet. Množství lidí bylo zabito, uvězněno nebo vyhnáno ze země. V roce 1990 došlo k návratu demokratické vlády.

Geografie
Území Chilské republiky se táhne v délce 4 300 km v dlouhém pásu mezi Tichým oceánem a pohořím And. Země sousedí s Argentinou, Bolívií a Peru. K Chile na jihu patří také několik ostrovů. Jelikož je území poměrně dlouhé, podnebí se zde mění od severní subtropické oblasti až k chladnému mírnému podnebí na jihu. Veškeré přírodní podmínky jsou ovlivněny rozsáhlým pohořím And. Chile nabízí velice pestrou přírodní scenérii. Najdeme zde nejsušší poušť na světě, ledovce, činné sopky, listnaté stromy a také deštný prales. Chile je především ráj pro milovníky divoké a nedotčené přírody.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2023

Zájezd do Mexika - velký okruhPoznávací zájezd zahrnuje prohlídku toho nejlepšího, co může Mexiko nabídnout, i all-inclusive pobyt u moře. V ceně všechny vstupy na výlety včetně projížděk lodí v Mexico-City a kaňonu Sumidero. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko